İnsanların çoğu çok zor şartlar altında bile olsak özgüvenin geliştirilebilir olduğunun ve özgüven geliştirmenin öğrenilebilir olduğunu bilmedikleri için bunun üzerine eğilme fikrinden uzaklar.

Eğer özgüven geliştirmek istiyorsanız, her gün kendinizi sevmeyi hatırlayın.

Bu süreci başlatmanın anahtarı ise öz-güven ,öz-sevgi, öz-değer her nasıl isimlendirmek isterseniz bunun beslenmesi sulanması gereken yeni ekilmiş tohum olarak görmektir.

 

Özgüveni Nasıl Geliştirmeye Başlayacaksınız?

Özgüveni öncelikle sevilmeyi hak ettiğinizi fark ederek başlatabilirsiniz. Kendinize sevgi duymayı hak ediyorsunuz.

Çok basit bir şey gibi duruyor değil mi?

Gerçek ise şu: Hayatta en çok zorlandığımız konuların başında kendimize karşı dürüst olmak gelir. Geçmişte incitildiğimizde bu bizi kendimizi korumak adına bir sonraki olaylarda kapamaya kendimizi gizlemeye yönlendirebilir.

Kendimize sevginin önemini bahsetme sebeplerimden biri de, bu bizi kendimize güven duymak olarak tarif edebileceğim bir şekilde kendimize dürüst olmamıza yol açacağı içindir.

 

Kendini sevme eylemi, pek çoğumuz için söylemesi kolay yapması ise zordur. Eğer başkalarını mutlu etmek için bir şeyler söylüyor yada yapıyor olduğunu fark edersen, kendini ve bu dünyada bulunma amacını inkar ediyorsun demektir.

Kendini mutlu olmaktan mahrum ediyorsun demektir.

Seni kendini daha çok sevme eylemine davet ediyorum, çünkü bu seni gerçekte kim olduğuna yakınlaştıracak en iyi yoldur.

 

Kendine Güvenmeye Başlamak

 

Pek çok zaman kendimizden emin olamayız. Kararlarımızı devamlı değiştiririz, veya kararlarımızı çevremizdekilere göre veririz. Neden başkalarına bu kadar güvenmeye eğilimliyiz de kendimize güvenmeye değiliz?

 

Sen Eşsiz Harika Bir Ruhsun

 

Seni yargılamaya veya başkaları ile kıyaslamaya son derece hazır bir dünyada kendini gizlememek veya bastırmamak zor olabilir.

İçinde bulunduğumuz toplumdan ve anne babalarımızdan yargıyı öğreniriz, ve bizde kendimizi hiç durmadan yargılamaya başlarız, çünkü bize öğretilen budur.Kendimizi sürekli yargılarken mutlu ve sevgi dolu bir hayat yaşamaya imkan yoktur.

Çünkü sürekli başkasının empoze ettiği fikirleri yakalamaya çalışarak senin eşşiz varlığına uygun olmayan bir şeyleri kovalıyor olursun.

 

Kendine Dürüst olmanın Faydaları

Özgüven inşa etmenin doğru veya yanlış yolu yoktur. İçsel çocuğun yada içindeki pusula sana rehberlik etmeye hazır bir şekilde bekliyor. Ona güven. Kendini sev ve en iyi versiyonun ol. Kendine sadık ol.

Kendine sadık kalmak her gün verdiğimiz kararları kapsayan bir olgudur.

Bir yanlış yaptığında başarısız olduğunu düşünme

 

Yaşam hiç bitmeyen bir öğrenme deneyimi. Bazen bizim gerçeğimize uyan kararlar veririz, bazen de vermeyiz. Öğrenmenin nesi yanlış?

Biz yaptığımız hatalar ile tanımlanmıyoruz. Negatif içi konuşma alışkanlığından vazgeç ve kendini sev. Bunu yaptığında içinde pek çok güçlü değişim fark edeceksin. Neler mi?

1- Anlayış

Her olay ve durumda kendimiz sevdiğimizde olabileceğimizin en iyi hali olmayı öğreniriz. Kendimize karşı daha anlayışlı oluruz, ve geçmişte verdiğimiz kararlar ve davranışlarımız için kendimizi yargılamaktan vazgeçeriz. Hatalarımızdan öğreniriz, ve yolumuza devam ederiz. Kendimize ve başkalarına anlayışlı olduğumuzda, hayatımızdaki değişikliklere daha kolay adapte oluruz ve zorluklardan çok hızlı bir şekilde kurtuluruz.

2-Cesaret

Kendine ve kendi doğrularına sadık olmak seni an be an daha cesur ve güçlü yapar. Yaşamda zorluklar belirdiğinde bunların baskısını gene hissedersin, ama onları daha farklı bir şekilde karşılarsın, çünkü artık kendinin yanında olmayı öğrendin. Elinden gelenin en iyisini yaparsın, başarsan da başaramasan da kendi yanında olursun.

3- Kendinle Barış

Gerçekte kim olduğumuzu ifade ettiğimizde bir rahatlık huzur halinde oluruz ve omuzlarımızdan bir yük kalkar. Kendimizi azarlamaktan vazgeçeriz ve gelecekle ilgili kaygılarımız azalır. O anki yaşamımızla barışırız, ve geçmişimizi sırtımızda taşımaktan vazgeçeriz. Konsantrasyonumuz geçmiş yada gelecekte değil içinde bulunduğumuz anda olur,ve iyi hissederiz-nerede olursak olalım-

4-Pozitiflik

İç sesini dinlemeye ve ona güvenmeye başladıkça başkaları ile olan ilişkininde değişmeye başladığını fark edersin.

Çevrende sana yardım eden ve seni cesaretlendiren insanlar olmaya başlar. Enerjini alan, seni tüketen insanlarla geçirdiğin vakit azalır ve sana ilham veren insanlara doğru çekilmeye başlarsın.

5-İhtiyaçların daha kolay karşılanır.

Mutlu ve doyurucu bir hayat yaşamaya başlarsın. Her gün ve her anda yapıyor olduklarına güvendiğin, elinden gelenin en iyisini yaptığından emin olduğun için ihtiyaçlarında daha kolay bir şekilde karşılanır.

Mutlu olmayı hakettiğini bilirsin, umutlu olursun. Hayallerinin peşinden gitmenin değerini anlarsın.

 

ÖZGÜVEN GELİŞTİRMEK İÇİN 3 ALIŞKANLIK

 

Özgüveni geliştirmenin çeşitli yolları var. Aşağıda benim 3 favori günlük uygulanabilecek yöntemlerimi paylaşıyorum.

1-Günlük Tut

Günlük deneyimlerini yaz, yaşadığın olaylara iç sesini dinleyerek mi karşılık verdin, birinin davranışı seni mutsuz mu etti? Bu kişi ile yüzleştin mi? Yazdıkça elinden gelenin en iyisini yaptığının farkında olmaya başlayacaksın, ve bir o kadar da kendine ve kendi gerçeğini ifade etmeye yakınlaşacaksın.

2-Meditasyon Yap

Rahatlamak için, gevşemek, nefes almak ve düşüncelerini dinlendirmekten daha iyi bir yol olamaz. Meditasyon zamanların hayattan olan gerçek beklentilerinin farkında olmanın ve ve bu beklentiyi olumlu pozitif ifadelere dökmek için ideal zamanlardır.

Kendini her gün sevme alışkanlığını geliştirdiğinde kendine güven duyma bir alışkanlık haline gelecektir.

3-Her gün ayna çalışması yap

Gözlerinin içine bakmak ve gerçek duygularını ifade etmek üstü kapalı olan korkularının farkında olmanın ve onlara anlayış ve şefkatle karşılık vermenin harika bir yoludur.

Louise Hay

Yazının orijinalini bu linkten okuyabilirsiniz.

 

 

By | 2018-02-07T14:48:03+00:00 Mayıs 18th, 2016|blogyazıları|0 Yorum