Sevgili Louise

Ben 40 yaşlarında harika bir eşi olan bir erkeğim bir bebeğimiz ve güzel bir evimiz var ve iyi bir işim de var. Tüm bunlara karşın ben maalesef hiç parasal olarak tatmin olmuş hissetmiyorum. Adeta özgüvenim ne kadar paraya sahip olduğum evimin ne kadar büyük olduğu, arabamın ne kadar pahalı olduğu ile tanımlanıyor ya da sahip olduğum tüm diğer şeylerle . Neden sahip olduklarıma minnet duymuyor ve sürekli yeni şeyler istiyorum?

Sevgili Okurum,

Bu konuda yalnız değilsiniz. Erkekler kendi özgüvenlerini dünyada sahip oldukları ile ölçmek eğilimindeler. Büyük ihtimalle babanızda böyle hissetmiştir. Ruhsal Büyümenin bir parçası da dış dünyada skor tutmak yerine kendini sevmenin başka yollarını da keşfetmektir.

Kendinize şu soruyu sorabilirsiniz. Başkaları ile rekabet etmek yerine onun yerine hayatın kendisi ile nasıl bağlantıda olurum? Benim için gerçekten önemli olan şeyler nedir? Ben bu hayat ne öğrenmeye ve ne öğretmeye geldim? Eğer yaşamınızda şu anda anlam bulamazsanız 50 lili yaşlarınızda çok mutsuz olma ihtimaliniz yüksektir. Andropozda erkeklerin depresif olma nedeni genellikle budur.

Ben bizlerin anne babalarımız gibi yaşlanmaları gerekmediğine yürekten inanıyorum. Bizler daha uzun ve daha keyifli yaşamın öncüleriyiz.

Louise e Mektuplar Kitabından Alıntı