Çocuklarla iletişimi açık tutmak çok ama çok önemliiStock_000017315226XSmall-300x205dir. Genellikle çoçuklar kendi hoşlandıklarından ve hoşlanmadıklarından konuşmaya başladıklarında,onlara sürekli olarak,bunu söyleme,böyle düşünme,böyle yapma,böyle hissetme deniyor.Çocuklarda tabiki zaman içinde iletişim kurmayı bırakıyorlar ve hatta evden ayrılıyorlar. Eğer çocuklarınızı ilerki yaşlarınızda yanınızda görmek istiyorsanız onlarla  gençken iletişimi açık tutun.

Çocuğunuzun farklı taraflarını alkışlayın. Onların kendi tarzlarında,kendilerini ifade etmelerine izin verin.Bunun hata olduğunu düşünüyorsanız bile yapın. Onlara yanlış olduklarını söyleyip durmayın.

Hayatımda ne kadar çok hata yaptığımı Allah bilir,sizin çocuklarınızda yapacak.

Çocuklar asla onlara ne dendiğini yapmaz,onlar yetişkinler ebeveynleri ne yapıyorsa onu yapar.O nedenle sigara içme,çok içki içme,zararlı şeyler kullanma dememiz bir işe yaramaz.Bizler onlara nasıl bir hayat sahip olmalarını istiyorsak örnek olmalıyız. Ebeveynler kendileri daha çok sevme için gayret gösterdiklerinde, aile içinde yakalanan ahenk olağanüstü güzeldir. Çocukların özgüvenleri yükselir, her duruma verdikleri karşılık şaşırtıcı bir şekilde düzelir.Çünkü kimliklerine ve kendilerine verdikleri önem ve saygı artar.Eğer onlara kurban olmadıklarını ve kendi hayatları için sorumluluk alacak ve istedikleri şekilde düzenleyecek güçleri olduğunu gösterirsek,biz istediğimiz harika sonuçları almaya başlarız.

Bizler mükemmel anne-babalar olmak zorunda değiliz.Eğer biz sevgi dolu ebeveynler isek bizim çocuklarımız arkadaş olarak seçmeyi dileyeceğimiz kişiler olarak büyüme şansına sahip olurlar. Başarılı ve tatmin dolu yetişkinler olurlar. Tatmin duygusu beraberinde huzuru da getirir.Bence çoçuklarımız için yapabileceğimiz en iyi şey kendimizi sevmeyi öğrenmektir. Çocukların her zaman örnekten öğrendiğini hatırlayın.Bizim hayatımız daha iyi oldukça onların da hayatı daha iyi olacaktır.

Louise Hay
Letters to Louise kitabından

By | 2018-02-07T14:50:20+00:00 Eylül 6th, 2016|blogyazıları|0 Yorum