Bizim bu dünyada ne iş yaptığımızın önemi yoktur. Biz bir banka müdürü olabiliriz, işimiz bulaşık yıkamak olabilir, ev kadını veya gemici olabiliriz. Her birimizde evrensel gerçeğe bağlı bir bilgelik vardır. Biz içimize bakıp gerçekten ne istediğimizi sorup cevabı duymaya gönüllü olduğumuzda ,cevabı muhakkak alırız. Kendi gücümüzü başkalarının bizim hayatımızla ilgili çizdiği resimlere göre veya bize neyin yanlış neyin doğru olduğunu söylemelerine göre yönlendiremeyiz.

Hayatlarımızdaki otorite biziz. Bunu gerçekten anladığımızda bizim için doğru olan yolu izlemeye başlarız.

Seminerime gelen bir kadın aktris olmak istiyordu. Ailesi ise onu hukuk okumaya yönlendirmişti. O çevresi tarafından çok fazla baskı altında idi. Ama gene de bir ay sonra okula gitmeyi bıraktı. Aktörlük okuluna başladı, çünkü istediği buydu. Bir süre sonra hayatta hiç ilerleyemeyeceğine  mutsuz ve depresyonda olacağı ile ilgili rüyalar görmeye başladı. Bu endişeleri bir tarafa bırakıp hayatının en büyük hatasını yapıyor olmak kaygısından bir türlü kurtulamıyordu. Ben ona rüyalarında duyduğu sesin kime ait olduğunu sorduğumda babasının olduğunu söyledi.

Bu hikayede kendinden bir parça bulabilecek pek çok kişi tanıyorum. Bu genç kadın aktris olmak istiyordu, ancak ailesi onun avukat olmasını istiyordu. Kendi hayatı için doğru olanı yapmaya karar vermeye çalışmak onun için çok karışık bir durum haline gelmişti. Kendi içsel rehberliği ile bağlantı kurup, kendinden başka hiç kimseyi mutlu etmek zorunda olmadığını fark etmeye ihtiyacı vardı. Hem babasını hem de kendi kararlarını sevebileceğini fark etmeye ihtiyacı vardı.

Hayattaki derslerimizden biri bizi seven kişilerin bizim için neyin iyi olduğu hakkındaki düşüncelerinden sıyrılıp, gerçekten bizim için neyin doğru olduğunu fark etmektir. Biz başka kişilerin beklentilerini karşılamak üzere burada değiliz. Ben eninde sonunda doğrunun bulunacağına inanıyorum, ancak o sona varana kadar zorlu zamanlar da olabilir. İlahi zekaya güvenerek, bizim için en doğru yolun kolaylıkla açılmasını isteyebilir, ve kendi yolumuzda keyifle ve güvenle yürümeyi seçebiliriz.

Louise Hay